torsdag 17 maj, 2012
"Mobilen kan inte hjälpa dig."
Jonas Hallberg i Spanarna i P1 om när man vill "Hygienisera stussen" efter toabesök. Papper behövs mer än någonsin, är hans tes.
X

Tidningen

Yrkesfolkets skogstidning!
Fri, Nyttig, Nyfiken. En helt fristående tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård. Våra enda uppdragsgivare är läsarna. Vi vill väcka nyfikenhet, granska, ge nya impulser och skapa nytta – målet är nöjda och aktiva läsare.

Vägsalt väcker ilska

Kategorier: 
Skogsåkerier i Mellannorrland rasar mot ohämmat saltande. Vintervägarna blir slaskdiken och saltet skapar fler problem än det löser.

Timmerbil. Foto: Lars Davner–Trafikverket vägrar lyssna på yrkesförarnas argument, säger Erik Pettersson som driver eget åkeri i Stugun.

–Saltningen skapar jätteproblem för oss som har vägen som arbetsplats. I vinter har man saltat på nyfallen snö istället för plogat, säger Erik Pettersson och tar som exempel en sträcka på riksväg 87 där man saltade ovanpå 12 centimeter nyfallen snö. Resultatet blev en fruktansvärd saltmodd som låg kvar i många timmar innan vägen plogades.

–När man kör i den smeten tvingas man hela tiden sitta och parera med ratten. Det är oerhört tröttande och känns absolut inte trafiksäkert. Att det även blir en arbetsmiljöfråga för oss som under en vinter kör tusentals mil i sådana här förhållanden, behöver väl knappast tilläggas.

Salt fungerar bra om det sköts på rätt sätt, menar han. Men i vinter har man även saltat då det varit många plusgrader, vid ett tillfälle då det var så mycket som elva grader varmt.

Nyttan av Trafikverkets saltning ifrågasätts nu av allt fler. Kritiska röster höjs med krav på att saltet snarast måste ersättas. Åtskilliga åkare och yrkeschaufförer vädrar sin ilska över att Vägverket under många år vägrat prova något alternativ till saltet, utan agerat på ren slentrian.

Läs hela artikeln i SKOGEN 1/12.

Du som är medlem kan läsa hela reportaget och resten av tidningen på medlemssidorna.

 

Text: Per Ericsson

  • Skogsstyrelsen ser över jävsregler

    I Maciej Zarembas artikelserie om skogsbruk anklagas en tjänsteman på Skogsstyrelsen för jäv. I dag, onsdag, svarar Skogsstyrelsens generaldirektör Monika Stridsman på artikelseriens brett upplagda kritik på DN Debatt. I det aktuella fallet har inget fel begåtts av handläggaren utifrån våra riktlinjer, skriver Stridsman men uppger samtidigt att riktlinjerna ska ses över.
  • Skogen spelar en viktig roll i världens hållbarhetsarbete

    Trenden med en ökad konsumtion gör att vi överutnyttjar jordens naturresurser och förmåga att nyproducera. Skogen, haven och marken räcker inte till. Idag lever vi som att vi skulle ha en och en halv planet tillgodo. Om vi inte ändrar kurs kommer inte ens två planeter räcka 2030. Mer än hälften av fotavtrycken grundar i användningen av fossila bränslen. Här kan skogen spela en viktig roll som ett hållbart substitut.
  • Billerud lyfter fram maskinföraryrket med nya stipendier

    Billerud Skog inrättar tre stipendier på 25.000, 15.000 och 10.000 kronor till elever på Kalix Naturbruksgymnasium – bland de största stipendierna på gymnasienivå. – Men så handlar det också om en spetsutbildning inom yrkesutbildningar, säger en glad och stolt rektor vid skolan, Anders Resin.
  • Stora Enso betalar minst

    Virkesmarknad. Genomgående har Stora Ensos lägre priser än sina konkurrenter. Det visar SKOGENs genomgången av jämförpriser under ett drygt år tillbaka.
  • Bervik Skog vill bygga vindkraft i Söderhamn

    Bergvik Skog har utrett möjligheterna att etablera mer vindkraft på bolagets marker. Inventeringen syftade till att hitta områden med goda vindresurser och relativt liten påverkan på omgivningen. I Söderhamns kommun har man identifierat markområden med lämpliga förutsättningar för fortsatt utredning rapporterar vindkraftsytt.se
  • Sluta svälja vindkraftspropagandan

    Kategorier: debatt, vindkraft
    Debatt: Vindkraftsetableringen i Norrlands inland går med en rasande fart. Så fort att det är svårt för alla att hänga med. En del privata markägare har nu till exempel börjat undra över hur deras arrendekontrakt egentligen ska tolkas. Mycket är väldigt oklart – och väldigt känsligt. Endast en person jag talat med i sammanhanget går med på att namnges.
  • Leif Brodén slutar som VD för Södra

    Kategorier: Södra, Leif Brodén
    Det råder olika uppfattningar mellan styrelse och vd avseende företagets fortsatta utveckling och vad som krävs i form av ledarskap och tydlighet. Södras styrelse har därför fattat beslut om att med omedelbar verkan säga upp vd Leif Brodén.
  • Jordens vänner går ur FSC

    För mycket prat och för lite handling är anledningen till att Jordens Vänner lämnar Svenska FSC. Man anser inte att FSC-märkningen för skog och skogsprodukter representerar det hållbara skogsbruk som det utger sig för att göra. Beslutet togs på årsmötet i april.
  • Professor Bengt Jonsson, Skogshögskolan, Indelningspaketet

    Bengt Jonsson har avlidit

    Professorn vid Skogshögskolan Bengt Jonsson har gått bort, 83 år gammal.
  • Ökad bekämpning av granbarkborre

    Skogsstyrelsen utökar det norra bekämpningsområdet för granbarkborre. Risken för insektshärjningar har vuxit i områden som drabbades av stormen Dagmar.
  • Skogen trivs bäst som företag

    Har du en idé? Låt den blomma, starta ett företag! Med det här numret av SKOGEN vill vi slå ett slag för företagandet i skogen. Vi har sett oss om i branschen och anblicken är överväldigande.
  • Ett eklandskap i Östergötland. Foto: Victor Johansson

    Framtidens naturvårdsekar måste planteras nu

    Kategorier: naturvård, ekar, plantering
    Vissa lavarter lever bara på riktigt gamla ekar, och innan dessa ekar dör måste laven hitta ”nya” gamla ekar att växa på. Därför är det viktigt att nya ekar planteras med jämna mellanrum. Det menar Victor Johansson som dotorerat på ämnet. På många platser är ekåterväxten så dålig att det behövs nya ekar redan nu, annars kan det vara för sent.