torsdag 17 maj, 2012
"Mobilen kan inte hjälpa dig."
Jonas Hallberg i Spanarna i P1 om när man vill "Hygienisera stussen" efter toabesök. Papper behövs mer än någonsin, är hans tes.
X

Tidningen

Yrkesfolkets skogstidning!
Fri, Nyttig, Nyfiken. En helt fristående tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård. Våra enda uppdragsgivare är läsarna. Vi vill väcka nyfikenhet, granska, ge nya impulser och skapa nytta – målet är nöjda och aktiva läsare.

Hotfull contortatall tillåts i syd?

Kanadensisk contortatall i Sverige
Sjävföryngrad contortatall mitt bland fjällbjörkarna på 820 meters höjd i Härjedalsfjällen. Foto: Umeå Universitet.
– Från regeringens sida vill vi flytta gränsen för contortans användning längre söderut och förenkla användningen av främmande trädslag. De är en tillgång när klimatet snabbt förändras. Det säger Marie Wickberg, regeringens sakkunniga på Landsbygdsdepartementet.

Naturvårdsverket däremot beskriver i sina  rapporter contorta som en invasiv art som tränger ut naturliga arter och är ett hot mot mångfalden. Andra arter på deras svarta lista är mördarsnigel och mårdhund, men även brännässla och vildsvin. Skogsstyrelsen å sin sida klassar inte contorta som invasiv. Visserligen sprider den sig, men anses inte vara ett ekologiskt hot. Bägge myndigheterna bygger sina skilda ståndpunkter på Skogforsks miljökonsekvensbeskrivning från 1999.

Förr var sanningen att contortatallen endast kunde sprida sig vid hårda skogsbränder – först vid en hetta stark som i själva helvetet öppnades ”kådlåset” på de serotina kottarna. Det var en bekväm sanning när trädet skulle introduceras. Många visste förstås att det inte var hela sanningen.
Den nuvarande sanningen är att contorta trots kådiga kottar sprider sig minst lika bra som svensk tall. Det konstaterades i den miljökonsekvensbeskrivning som Skogforsk gjorde 1999.

Men det är mest en begåvad gissning. En modell. Ingen vet riktigt. Den enda mera övergripande fält-inventering som gjorts är märkligt nog ett examensarbete från Skogsmästarskolan med 20 år på nacken. Då hittades fröplantor upp till 150 meter från contortabestånden. Det innebär möjligen att dagens 600 000 hektar contorta snart har skapat några hundratusen hektar till med inslag av självföryngrad contorta. Fröplantorna syns ofta i riklig mängd under kraftledningar, i basvägar och dikeskanter – främst på platser med stört marktäcke. Contorta hittas nu i den svenska fjällbjörkskogen, så sent som i somras inne i Sonfjällets nationalpark, enligt forskare som SKOGEN talat med.
– På Nya Zeeland sprider sig contortan  snabbt på gamla betesmarker, konstaterar Ola Rosvall, forskningschef vid Skogforsk och contortaexpert:
– Det är svårt att inte dra parallellen till våra svenska lågfjäll, t.ex. i Härjedalen, med ungefär samma typ av markstörningar som contortan gärna slår rot i.

Skogsstyrelsens utredning om främmande trädslag ligger sedan ett par år på Landbygdsdepartementet tillsammans med SLU:s intensivskogsutredning.                  

Text: Sverker Johansson
 

SKOGEN 9/11

  • Skogsstyrelsen ser över jävsregler

    I Maciej Zarembas artikelserie om skogsbruk anklagas en tjänsteman på Skogsstyrelsen för jäv. I dag, onsdag, svarar Skogsstyrelsens generaldirektör Monika Stridsman på artikelseriens brett upplagda kritik på DN Debatt. I det aktuella fallet har inget fel begåtts av handläggaren utifrån våra riktlinjer, skriver Stridsman men uppger samtidigt att riktlinjerna ska ses över.
  • Skogen spelar en viktig roll i världens hållbarhetsarbete

    Trenden med en ökad konsumtion gör att vi överutnyttjar jordens naturresurser och förmåga att nyproducera. Skogen, haven och marken räcker inte till. Idag lever vi som att vi skulle ha en och en halv planet tillgodo. Om vi inte ändrar kurs kommer inte ens två planeter räcka 2030. Mer än hälften av fotavtrycken grundar i användningen av fossila bränslen. Här kan skogen spela en viktig roll som ett hållbart substitut.
  • Billerud lyfter fram maskinföraryrket med nya stipendier

    Billerud Skog inrättar tre stipendier på 25.000, 15.000 och 10.000 kronor till elever på Kalix Naturbruksgymnasium – bland de största stipendierna på gymnasienivå. – Men så handlar det också om en spetsutbildning inom yrkesutbildningar, säger en glad och stolt rektor vid skolan, Anders Resin.
  • Stora Enso betalar minst

    Virkesmarknad. Genomgående har Stora Ensos lägre priser än sina konkurrenter. Det visar SKOGENs genomgången av jämförpriser under ett drygt år tillbaka.
  • Bervik Skog vill bygga vindkraft i Söderhamn

    Bergvik Skog har utrett möjligheterna att etablera mer vindkraft på bolagets marker. Inventeringen syftade till att hitta områden med goda vindresurser och relativt liten påverkan på omgivningen. I Söderhamns kommun har man identifierat markområden med lämpliga förutsättningar för fortsatt utredning rapporterar vindkraftsytt.se
  • Sluta svälja vindkraftspropagandan

    Kategorier: debatt, vindkraft
    Debatt: Vindkraftsetableringen i Norrlands inland går med en rasande fart. Så fort att det är svårt för alla att hänga med. En del privata markägare har nu till exempel börjat undra över hur deras arrendekontrakt egentligen ska tolkas. Mycket är väldigt oklart – och väldigt känsligt. Endast en person jag talat med i sammanhanget går med på att namnges.
  • Leif Brodén slutar som VD för Södra

    Kategorier: Södra, Leif Brodén
    Det råder olika uppfattningar mellan styrelse och vd avseende företagets fortsatta utveckling och vad som krävs i form av ledarskap och tydlighet. Södras styrelse har därför fattat beslut om att med omedelbar verkan säga upp vd Leif Brodén.
  • Jordens vänner går ur FSC

    För mycket prat och för lite handling är anledningen till att Jordens Vänner lämnar Svenska FSC. Man anser inte att FSC-märkningen för skog och skogsprodukter representerar det hållbara skogsbruk som det utger sig för att göra. Beslutet togs på årsmötet i april.
  • Professor Bengt Jonsson, Skogshögskolan, Indelningspaketet

    Bengt Jonsson har avlidit

    Professorn vid Skogshögskolan Bengt Jonsson har gått bort, 83 år gammal.
  • Ökad bekämpning av granbarkborre

    Skogsstyrelsen utökar det norra bekämpningsområdet för granbarkborre. Risken för insektshärjningar har vuxit i områden som drabbades av stormen Dagmar.
  • Skogen trivs bäst som företag

    Har du en idé? Låt den blomma, starta ett företag! Med det här numret av SKOGEN vill vi slå ett slag för företagandet i skogen. Vi har sett oss om i branschen och anblicken är överväldigande.
  • Ett eklandskap i Östergötland. Foto: Victor Johansson

    Framtidens naturvårdsekar måste planteras nu

    Kategorier: naturvård, ekar, plantering
    Vissa lavarter lever bara på riktigt gamla ekar, och innan dessa ekar dör måste laven hitta ”nya” gamla ekar att växa på. Därför är det viktigt att nya ekar planteras med jämna mellanrum. Det menar Victor Johansson som dotorerat på ämnet. På många platser är ekåterväxten så dålig att det behövs nya ekar redan nu, annars kan det vara för sent.